کروز کنترل ECC

 کروز کنترل ECC

کروز کنترل ECC

کروز کنترل چیست؟
کروز كنترل ابزاري براي ثابت نگاه داشتن سرعت خودرو در مقدار مورد درخواست راننده است و براي آسودگي رانندگي در مسيرهاي طولاني به كار مي رود. در اين سيستم امكان تثبيت سرعت خودرو در شرايط مختلف بدون استفاده از پدال گاز از طریق کلیدهای واسط فراهم شده است.
این کلیدهای واسط هم روی سردنده قابل نصب است و هم به صورت بیسیم (ریموت کنترل) روی فرمان نصب می­شود. همچنين راننده مي تواند از طريق كليدهاي واسط، سرعت خودرو را با دقت یک کیلومتر بر ساعت افزايش يا كاهش دهد. در صورتيكه راننده پدال ترمز يا كلاچ را فشار دهد و یا سرعت خودرو بیش از 10 کیلومتر از سرعت تنظیم شده کمتر شود، سيستم كروز كنترل قطع شده و بلافاصله كنترل سرعت خودرو در اختيار او قرار مي گيرد.
در اين سيستم آخرين سرعت تثبيت شده در حافظه ذخيره شده و راننده مي تواند با فشار دادن يك كليد به طور اتوماتيك سرعت خودرو را روي اين سرعت تنظيم كند. بعلاوه راننده می­تواند در صورت نیاز به افزایش مقطعی سرعت خودرو با استفاده از پدال گاز سرعت را افزایش دهد و پس از رها کردن پدال گاز سیستم کروز کنترل سرعت خودرو را بر روی مقدار تنظیم شده تثبیت خواهد نمود.
 
مزایای استفاده از کروز کنترل
üامکان تثبیت سرعت خودرو در شرایط مختلف بدون استفاده از پدال گاز
üجلوگیری از تجاوز ناخواسته سرعت از محدوده سرعت مجاز
üامکان افزایش و یا کاهش دقیق سرعت خودرو تنها با استفاده از کلیدهای واسط
üکاهش نوسانات دریچه گاز و در نتیجه کاهش مصرف سوخت
üآسایش و راحتی به هنگام رانندگی به ویژه در مسیرهای طولانی
üجلوگیری از خستگی راننده ناشی از تمرکز برای ثابت نگهداشتن سرعت، و در نتیجه افزایش امنیت
üامکان استفاده از کروز کنترل و تثبیت دقیق سرعت حتی در سرعت های پایین (از 35km/h به بالا)
üامکان استفاده از پدال گاز برای افزایش مقطعی سرعت خودرو در مواردی نظیر سبقت گرفتن
üقابلیت نصب بدون نیاز به هرگونه تغییر در سیستم برق و مکانیک خودرو و نیز بدون هرگونه برشکاری یا سوراخکاری در مدت زمان بسیار کوتاه
 
 
نحوه کار سیستم
نحوه عملکرد کلیدها
 
   کلید CRUISE
*   برای روشن و خاموش نمودن کروز کنترل بکار می رود. هنگام روشن شدن کروز، لامپ LED نارنجی رنگ زیر این کلید روشن می شود و یک بوق به مدت نیم ثانیه به نشانه روشن شدن کروز شنیده می شود. همچنین درصورت فعال بودن کروز کنترل این کلید عمل cancel را انجام می دهد.
 
   کلید M/LIM
* وقتی کروز کنترل را با کلید SET فعال می کنیم و چراغ آن چشمک زن می شود، می­توان آن سرعت را در حافظه M ذخیره کرد. برای ذخیره کردن بایستی کلید M را به مدت 7 ثانیه نگه داشت. بعد از 7 ثانیه بوق ممتد به گوش می رسد و از این پس علاوه بر کلیدهای SET و RES می­توان با فشردن کلید M سرعت ذخیره شده را بازیابی کرد.
* کلید LIM در خودروهای تراتل برقی وجود داشته و جهت فعال نموندن لیمیتر به کار می رود و کلید ALARM در خودروهای تراتل سیمی بوده و برای فعال نمودن آلارم سرعت یا همان لیمیتر مجازی به کار می رود. نحوه کار آن دقیقا همانند کروز کنترل است.
 
 کلید SET
 
 * هنگام روشن بودن سیستم کروز، فشردن این کلید باعث فعال شدن کروز در سرعت فعلی شده و چراغ CRUISE چشمک زن می شود. پس از فعال شدن کروز با هر بار فشردن این کلید سرعت خودرو حدود یک کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد.

* هنگام روشن بودن سیستم لیمیتر، فشردن این کلید باعث فعال شدن لیمیتر در سرعت فعلی شده و چراغ LIM/M چشمک زن می­ شود. پس از فعال شدن لیمیتر با هر بار فشردن این کلید سرعت محدودیت لیمیتر حدود یک کیلومتر بر ساعت افزایش می یابد.
 
 
کلید RES
       * هنگام فعال بودن سیستم کروز، هر بار فشردن این کلید باعث کاهش سرعت خودرو حدود یک کیلومتر               بر ساعت می شود. همچنین در صورت غیر فعال نمودن کروز توسط cancel ( کلید CRUISE )                        و یا پدال های ترمز و کلاچ، فشردن این کلید باعث بازیابی سرعت از حافظه و فعال شدن کروز می شود.
       * هنگام فعال بودن لیمیتر، با هر بار فشردن این کلید سرعت محدودیت لیمیتر حدود یک کیلومتر بر                    ساعت کاهش می یابد.
شرایط فعال نشدن کروز
درصورتیکه سرعت کمتر از 35 کیلومتر بر ساعت باشد، فشردن کلیدهای SET و RES اثری ندارد و فقط می­توان با کلید  ON/OFF کروز را روشن یا خاموش نمود.
 
 

 
نحوه کار کروز و لیمیتر هنگام فشردن پدال­ها
هنگام فعال بودن کروز اگر نیاز به افزایش سرعت مقطعی خودرو باشد (مانند سبقت گرفتن) فشردن پدال گاز تأثیری روی عملکرد کروز نداردو بعد از رهاسازی پدال گازسرعت خودروكاهش یافته و در سرعت تنظیم شده کروز ثابت می­ماند. سیستم کروز کنترل با فشار دادن پدال ترمزویا پدال کلاچ غیرفعال شده و لامپ نارنجی رنگ CRUISEاز حالت چشمک زن به حالت روشن ثابت در می­آید.
 
هنگام فعال بودن لیمیتر، درصورتی که پدال گاز تا انتها فشرده شود، لیمیتر غیرفعال شده و چراغ زرد رنگ کلید LIM/Mازحالت چشمک زن به حالت ثابت روشن در می­آید.
نكات ایمنی
هنگام استفاده از سیستم کروز کنترل، عملكرد کلی خودرو را تحت کنترل داشته باشید.سیستم کروز کنترل برای استفاده در بزرگراه­ها و اتوبان­های باز، مستقیم و کم تراکم طراحی شده است. از سیستم کروز کنترل در موارد زیر استفاده نكنید:
•جاده های با ترافیك سنگین
•جاده های پر پیچ و خم
•جاده های لغزنده یا خاکی
 
•مسیرهای با شیب زیاد
از آنجا که سیستم کروز، کنترلی روی ترمز ندارد، در شیب زیاد ممكن است سرعت خودرو از میزان تنظیم شده فراتر رود. بنابراین نیاز است در این شرایط راننده به کمك پدال ترمز از افزایش سرعت جلوگیری کند.
با توجه به ایمنی بودن سیستم از دستکاری و تعمیر آن توسط تعمیرکاران غیر مجاز خودداری نمائید.
 
 
 
سرویس و نگهداری
در صورت بروز هرگونه خطا در سیستم کروز کنترل از فعال کردن آن خودداری کرده و جهت تشخیص و رفع عیب به تعمیرگاه­های مجاز مراجعه کنید. راننده می تواند موارد زیر را بصورت دوره­ای بررسی کند:
•عملكرد صحیح ورودیهای گاز، ترمز، دورموتور (یا کلاچ بسته به نوع خودرو) و سرعت
•اتصال درست کانكتور عملگر
•اتصال صحیح کابل گاز کروز کنترل و خارج نشدن آن از محل نصب شده
•تنظیم صحیح و دقیق سیم گاز به نحوی که بیش از اندازه کشیده یا شل نباشد